Badanie dermatoskopowe
Dodane przez
pultrav2
On 6 sierpnia 2021
Możliwość komentowania Badanie dermatoskopowe została wyłączona
Badanie dermatoskopowe
Zmiany skóry są często bagatelizowane. Wydaje nam się, że to niegroźne znamiona, które w najgorszym wypadku nieco szpecą nasze ciało. Tymczasem nowotwory skóry mogą być równie groźne jak inne nowotwory u człowieka, a ich szybkie wykrycie pozwala na skuteczne leczenie, co często ratuje życie. Z pozoru zwykłe znamię może być zaczątkiem najgroźniejszego nowotworu skóry, jakim jest czerniak złośliwy. Podstawową metodą badania zmian skórnych jest dermatoskopia, czyli badanie wykonywane za pomocą dermatoskopu.
Jak działa dermatoskop?
Dermatoskop to najlepszy dowód na to, że do diagnostyki nowotworowej nie zawsze potrzebny jest bardzo skomplikowany sprzęt. Dermatoskop jest niewielkim urządzeniem składającym się ze źródła światła oraz układu optycznego zapewniającego duże przybliżenie. Dzięki niemu lekarz może z łatwością nie tylko dokładnie ocenić zmiany skórne, ale również rozpoznać ich charakter. Pozwala to na szybkie zdiagnozowanie zmiany skórnej i określenie stopnia nasilenia. Jeśli zmiana budzi podejrzenia, to należy niezwłocznie wykonać bardziej szczegółowe badania. Nowoczesne urządzenia, takie jak dermatoskopy HEINE posiadają dodatkowe funkcje, mogą między innymi służyć do wykonywania zdjęcia zmian i archiwizowania zdjęcia w urządzeniach mobilnych. Co ważne dla pacjentów, dematoskopia to badanie całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne, wykonywane jest także bardzo szybko. Samo urządzenie jest stosunkowo proste w obsłudze i, na szczęście, ogólnodostępne.
Na jakie zmiany zwracać uwagę
Przede wszystkim pamiętajmy, aby badanie dermatoskopem przeprowadzać co najmniej raz w roku oraz za każdym razem, gdy zmiana skórna wzbudzi jakiekolwiek nasze wątpliwości. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby o jasnej karnacji, które są bardziej narażone na nowotwory skóry. Jednak również tego typu nowotwory w rodzinie oraz oparzenia słoneczne powinny być wskazaniami do odwiedzenia gabinetu lekarskiego i przeprowadzenia badania. Pamiętajmy że czasem te kilkadziesiąt poświęconych minut może zaważyć na naszym zdrowiu, a nawet życiu.