poradnik

Jak działa stetoskop?

Stetoskop to atrybut lekarzy. Nawet osoby, które na niby wcielają się w postać medyka, np. aktorzy w filmie, bądź osoby wybierające się na bal przebierańców, muszą zadbać o to, by ten przyrząd zawisł na ich szyjach. A przecież to nie ozdoba, tylko profesjonalny przyrząd medyczny służący do diagnozy.

Co to jest stetoskop?

Stetoskop, najkrócej mówiąc, to przyrząd medyczny służący do osłuchiwania pacjenta: jego klatki piersiowej, serca(stetostkop kardiologiczny), a także jamy brzusznej. Sama nazwa wywodzi się z greki i jest dwuczłonowa – „stethos” znaczy pierś, a „skope” można przetłumaczyć jako obserwacja, ogląd.


Kto wynalazł stetoskop?

Praktyka polegająca na osłuchiwaniu serca pacjenta sięga aż do starożytności. Ponoć stosował ją sam ojciec medycyny, czyli Hipokrates. Technika ta jednak używana była rzadko i związana była z tzw. opukiwaniem. Za wynalazcę stetoskopu uważa się francuskiego lekarza Rene Laennec, który charakteryzował się dużą wrażliwością na dźwięki i doskonałym słuchem. Sam zresztą zajmował się muzyką, grając w wolnym czasie na flecie. Pewnego razu postanowił zaimprowizować i w trakcie osłuchiwania pacjenta posłużył się zwiniętym w cylinder arkuszem papieru. Efekt okazał się tak zaskakująco dobry, że Rene Laennec postanowił poświęcić kolejne lata życia na zbudowanie bardziej profesjonalnego narzędzia. I tak w 1816 roku powstał pierwszy stetoskop, który miał postać drewnianej, lejkowatej rurki. Później stetoskop wielokrotnie był zmieniany i udoskonalany – chodziło głównie o zwiększanie jego akustyki i zmniejszanie słyszalności hałasu zewnętrznego.

Rodzaje stetoskopów

Obecnie lekarze korzystają z wielu rodzajów stetoskopów. Pierwszy z nich, akustyczny, daje możliwość wsunięcia głowicy pod ubranie leżącego pacjenta. Umożliwia także pomiar ciśnienia tętniczego. Stetoskop internistyczny z kolei daje możliwość osłuchania tonów serca, szmerów sercowych i oddechowych nad polami płucnymi, pomaga wykryć zaburzenia ukrwienia tętnic udowych i szyjnych, pozwala na badanie perystaltyki jelit. Dostępny jest także stetoskop pediatryczny oraz neonatalny, w którym membrana jest odpowiednio mniejsza i adekwatna do masy ciała małego pacjenta. Stetoskop kardiologiczny należą do najdroższych, gdyż są one bardziej zaawansowane w nowe technologie. Zwłaszcza szczególną uwagę producenci skupiają na proporcje pojemności kanałów akustycznych do pojemości poduszek pod membraną i sercówką. Z kolei stetoskopy elektroniczne zawierają specjalne elektroniczne wzmocnienia dźwięku, dzięki czemu pozwalają wykryć najcichsze szmery. Są także ulubionym typem stetoskopu lekarzy, którzy borykają się z problemami słuchowymi.