Prawidłowe oświetlenie podczas badania przedmiotowego pacjenta pozwala na skrupulatne i dokładne przeprowadzenie tej procedury medycznej i co ważne – na uniknięcie wielu błędów podczas wstępnej diagnostyki. Lampy czołowe medyczne pozwalają na uzyskanie odpowiedniego oświetlenia wybranego obszaru. Jaką lampę czołową warto wybrać i co należy wiedzieć o tym przyrządzie medycznym?
Lampy czołowe dla lekarza – budowa i funkcje
Lampę czołową nosi się typowo na głowie, co pozwala na umieszczenie źródła światła bezpośrednio nad wysokością wzroku badającego. Lampa czołowa lekarska sprawdzi się świetnie w gabinecie stomatologa, ale także laryngologa, okulisty, czy też lekarza weterynarii. Lampa czołowa umieszczona jest na tak zwanym czepcu, który dzięki możliwości indywidualnej regulacji dopasowuje się odpowiednio do obwodu głowy. Czepiec i sama lampa zbudowane są z lekkiego materiału, dzięki czemu jego użytkowanie jest wygodne.
Funkcją lampy czołowej jest oświetlanie wybranego obszaru, dlatego też nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o źródle światła. W tego rodzaju lampach lekarskich wykorzystuje się źródło światłowodowe lub diody LED. Lampy czołowe można rozbudować o lupy okularowe, co zapewnia powiększony obraz z właściwym współosiowym oświetleniem.
Lampa czołowa lekarska ze źródłem światłowodowym
Takie lampy używają specjalnego zasilacza, który jest dołączony do źródła światła kablem światłowodowym. Należy podkreślić, że kabel ten jest na tyle długi, że nie ogranicza ruchów badającego lekarza. Co ciekawe, niektóre lampy są wyposażone dodatkowo w kamery, które pozwalają na utrwalenie obrazu badanego obszaru, co można wykorzystać między innymi w pracy naukowej. Niemniej w związku z rozwojem technologii diodowej LED lampy światłowodowe są coraz rzadziej produkowane.
Lampy czołowe dla lekarza ze źródłem światła w postaci diod LED
Na wstępie warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są różne diody LED. Większość nie daje naturalnego światła. Przy wyborze lampy czołowej jest bardzo istotne, aby zwrócić uwagę na odwzorowanie koloru, które nie zmienia barw badanego obszaru. Takie lampy mogą być zasilane za pomocą akumulatora, co zapewnia użytkownikowi dużą mobilność (kabel nie ogranicza jego ruchów). Co więcej, lampy LED są energooszczędne (niski pobór mocy), dzięki czemu jedno naładowanie akumulatora wystarcza na dłuższy czas pracy. Dioda LED ma długą żywotność – nawet 40 000 – 50 000 godzin.
Podsumowując, obecnie na rynku znajduje się wiele modeli lamp czołowych dla lekarzy. Takie narzędzie z pewnością usprawni pracę z pacjentem w gabinecie i sprawi, że przeprowadzone badanie przedmiotowe będzie bardziej szczegółowe.