Bez kategorii

Oftalmoskop bezpośredni, a pośredni – jakie są różnice?

Dokładne badanie oka w gabinecie okulistycznym nie może odbyć się bez oftalmoskopu. Badanie dna oka jest podstawowym elementem dokładnego badania, wykonywanego przez lekarza okulistę. Co to za narzędzie? Czym różni się oftalmoskop bezpośredni od oftalmoskopu pośredniego?

Oftalmoskopia – co to za badanie?

Oftalmoskop nazywany jest inaczej wziernikiem ocznym. Jest to przyrząd medyczny, dzięki któremu możliwe jest dokładne obejrzenie struktur znajdujących się na dnie oka – przede wszystkim siatkówki, naczyń znajdujących się w tej okolicy oraz na ocenę stanu nerwu wzrokowego. Badanie to wykonuje lekarz okulista, jednak dostarcza ono nie tylko informacji o stanie oka, ale również pośrednio o funkcjonowaniu całego organizmu. Niekorzystne zmiany na dnie oka mogą bowiem powstawać w przebiegu niekontrolowanej cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, czy miażdżycy naczyń tętniczych.

Dzięki zastosowaniu oftalmoskopu można również zdiagnozować takie jednostki chorobowe jak jaskra (czyli nieprawidłowe, podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, prowadzące do uszkodzenia nerwu wzrokowego), zapalenie nerwu wzrokowego czy odklejenie się siatkówki.

Oftalmoskop pośredni

Metoda ta wykorzystuje źródło światła, które znajduje się na głowie osoby badającej (lekarza). To właśnie oftalmoskopia pośrednia jest częściej wykorzystywana w gabinetach okulistycznych. Ten rodzaj oftalmoskopu posiada specjalne soczewki, przez które patrzy lekarz okulista. To wszystko pozwala na dokładną oceną dna oka pacjenta. Podczas badania oftalmoskopowego pośredniego pacjent znajduje się typowo w pozycji siedzącej, a lekarz okulista zbliża do jego oka specjalną soczewkę (nazywaną soczewką Volka), dzięki której może ocenić dno oka. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jest to badanie całkowicie nieinwazyjne, gdyż lekarz nie dotyka soczewką oka pacjenta.

Przyrząd dostępny jest pod adresem: https://www.plusultra.pl/oftalmoskopy-posrednie 

Oftalmoskop bezpośredni 

Oftalmoskop bezpośredni zawiera swoje źródło światła, które okulista może dowolnie kierować na wybrane struktury dna oka pacjenta. Co więcej, oftalmoskop bezpośredni posiada także specjalnie dobrany system soczewek, dzięki czemu badanie jest jeszcze dokładniejsze, ponieważ pozwalają one na korekcję ewentualnych wad wzroku lekarza i pacjenta, dzięki czemu można uzyskać odpowiednio ostry obraz dna oka. Z wykorzystaniem tego rodzaju urządzenia lekarz bada pacjenta za pomocą jednego oka. Otrzymany za pomocą oftalmoskopii bezpośredniej obraz dna oka jest powiększony i nieodwrócony.

Produkt dostępny w naszej ofercie: https://www.plusultra.pl/oftalmoskopy-bezposrednie 

Zarówno oftalmoskop pośredni, jak i bezpośredni jest wiarygodnym narzędziem medycznym. Wybór zależy od potrzeb pacjenta i czasami jego wieku oraz specyfiki pracy okulisty.