poradnik

Zapalenie ucha

Zapalenie ucha – przyczyny

Zapalenie ucha to groźna dolegliwość, która, gdy pozostaje nieleczona przez dłuższy czas, może doprowadzić do groźnych i nieodwracalnych konsekwencji, z utratą słuchu włącznie. Czym jest zapalenie ucha? Najprościej mówiąc, jest to infekcja bakteryjna, która powstaje zwykle w wyniku rozprzestrzeniania się infekcji bakteryjnej z nosa lub z gardła.

Zapalenie ucha zdarza się najczęściej dzieciom, u których trąbka słuchowa doprowadzająca bakterie do ucha jest stosunkowo krotka. Dodatkowo, jej położenie jest nieco bardziej poziome niż u dorosłych. To ułatwia swobodny przepływ chorobotwórczych bakterii, które są winowajcami tego schorzenia. Zdarza się, że do zapalenia ucha środkowego dochodzi wskutek przedostania się do niego bakterii i wirusów również z zewnątrz, przez uszkodzoną błonę bębenkową.

Poza bakteriami, winowajcą rozwinięcia się zapalenia ucha środkowego mogą być wirusy. Nie ma jednego, uniwersalnego rodzaju wirusów przyczyniających się do tej choroby. U różnych osób może to wyglądać odmiennie. Najczęściej jednak są to wirusy z grupy A, RSV, ryno- i adenowirusy oraz paragrypy.

Czynniki, które powodują, że jesteśmy bardziej niż inni narażeni na zapadniecie na zapalenie ucha, to:

– bierne zaciąganie się dymem papierosowym

– trzeci migdałek

– rozszczepione podniebienie

– zatamowanie drożności trąbki słuchowej

– silna alergia

Zapalenie ucha – leczenie

Kiedy należy zgłosić się do lekarza z bolącym uchem? Odpowiedź na pytanie brzmi: prawie zawsze. Ucho nie powinno boleć, a gdy ból nie ustępuje przez więcej niż 3 dni, jest to sytuacja alarmująca. Jeśli dodatkowo z ucha wydziela się ropny płyn, a sami odczuwamy, że słabiej słyszymy, tym bardziej nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Ból ucha środkowego promieniuje na żuchwę oraz w okolice uszu. Jest szczególnie dotkliwy, gdy próbujemy otworzyć usta lub gdy dotykamy okolic ucha z przodu.

Ból ucha – do jakiego lekarza należy się zgłosić?

Na początku należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który rozpozna przyczynę bólu i skieruje nas na badanie otoskopowe. Służy temu otoskop: narzędzie lekarskie, które bada stan ucha bezboleśnie. Polega ono na tym, że lekarz wprowadza jednorazowe wzierniki do otoskopu do naszych uszu i ogląda podświetlony obraz pod kątem zmian chorobowych. Czasami lekarz zaordynuje dodatkowo badanie RTG kości skroniowej, tudzież zleci zrobić wymaz z ucha, w celu sporządzenia badań mikrobiologicznych. Badania dodatkowe najczęściej służą wykluczeniu innych schorzeń, takich jak częste przy takich objawach zapalenie wyrostka sutkowatego.